Viskas apie gaminimą: kokį puodą pasirinkti?
Puodų dydis ir kiekis. Kiek puodų reikės jūsų virtuvei priklauso nuo šeimos dydžio ir gaminimo įpročių – vieniems užtenka poros paprastų puodų, kiti netgi turi atskirus mažos talpos puodus padažams. Nedidelei šeimai ar gyvenant vienam, užtektų dviejų standartinių puodų – mažesnio ir didesnio.
Puodų gali būti yra įvairių formų ir talpų, tačiau konkrečių standartinių dydžių nėra. Populiariausi puodai yra nuo 2,5 l iki 4 litrų talpos. Jei planuojate naudoti daugiau puodų, galite žvalgytis į puodų rinkinius. Juos gali sudaryti keli populiariausių dydžių puodai, prikaistuvis, garų puodas ir kiti variantai. Puodų rinkinys faktiškai yra ekonomiškesnis pasirinkimas nei perkant panašų komplektą po vieną puodą.
Medžiagos. Parduotuvėse Lietuvoje galima rasti puodų, gaminamų iš šių keturių medžiagų: nerūdijančio plieno, ketaus, aliuminio ir vario.
Nerūdijančio plieno puodai užima didžiausią rinkos dalį. Anot specialistų, tai populiariausias pasirinkimas. Jie yra ilgaamžiai, lengvai prižiūrimi ir gerai atrodo. Nors nerūdijantis plienas kaip medžiaga nėra labai laidi šilumai, todėl tokie puodai dugne turi kapsulę: į dugną įliejama aliumininė plokštė, kuri gerai paskirsto šilumą. Nerūdijančio plieno puodai ant dangčių gali turėti termometrus, kurie leidžia ekonomiškiau gaminant maistą naudoti mažiau vandens, gaminti žemoje temperatūroje, išsaugant naudingas medžiagas. Specialistai nuorod, kad lydinyje turi būti nedaug nikelio, tad sveikatos požiūriu geriausias plienas yra 18/10 (kas reiškia, kad lydinyje yra 18 % chromo ir 10 % nikelio). Toks plienas dar vadinamas medicininiu. Kai kurie žmonės apskritai yra alergiški nikeliui, todėl jiems geriausia rinktis puodus, apsaugotus emaliu.
Aliuminio puodai. Turbūt daugelis prisimename kaip atrodė senieji aliuminiai puodai. Šiuolaikiniai puodai yra kur kas kokybiškesni ir kur kas labiau tinka valgio gaminimui. Taip yra dėl to, kad puodai yra lieti. Pastebima, kad aliuminio puodų nerekomenduojama naudoti su rūgštimi. Kad išspręstų šiuos nepatogumus, gamintojai dažniausiai mėgina kompensuoti dengdami puodus nesvylančia ir neprilipančia danga. Toks sprendimas taip pat leidžia puodą lengviau prižiūrėti. Teigiamos tokių puodų savybės yra tai, kad jie yra lengvi, greitai įkaista, tačiau yra mažiau ilgaamžiai, reikia vengti įbrėžimų.
Ketaus puodai. Jų populiarumas buvo sumažėjęs, tačiau pastaruoju metu vėl pradėjo augti. Jie yra ilgaamžiai ir tinkami naudoti ant atviros liepsnos, pvz. ant laužo. Bet kaip ir kiekvienas daiktas, kuris turi privalumų, ketaus puodas turi ir trūkumų. Jis bijo drėgmės, jo negalima palikti drėgno, nes gali pradėti rūdyti.
Varis. Variniai indai pasižymi prabangia išvaizda ir didele kaina – jie kelis kartus brangesni už kitų rūšių puodus, todėl nėra tokie populiarūs.Variniai puodai labai gerai paskirsto šilumą ir būtent dėl šios savybės yra taip vertinami. Kainą nulemia medžiaga – kaip žinia, varis brangus. Be to, puodas pasižymi ir kitais variui būdingais bruožais – varis oksiduojasi, jį reikia kruopščiau prižiūrėti. Aukštesnės kokybės variniai indai iš vidaus dengiami kitais metalais, kadangi netinkamai naudojant ir prižiūrint varinis indas gali tapti pavojingas, varis reaguoja su rūgščiu maistu.
Danga. Tai svarbus kriterijus renkantis, kadangi ji kontaktuoja su maistu. Dalis puodų (pvz, nerūdijančio plieno) nedengiami jokia danga, kiti dėl įvairių priežasčių padengiami kurios nors dangos sluoksniu. Jų būna įvairių įvairiausių. Puodai gali būti dengiami neprisvylančia danga. Rekomenduojama labai gerai pasidomėti indų su tokia danga sertifikacija ir gamintojo įsipareigojimais bei neperkaitinti tokių indų. Teigiama, kad viršijant 200 laipsnių temperatūrą, ji pradeda išskirti kenksmingus junginius. Kita labai populiari danga yra emalis – kieta stiklo ar keramikos danga. Yra įvairių technologijų, kurios priklauso nuo konkretaus gamintojo: metalų oksidų danga, titano keramika, marmuro keramika, stiklo keramika, emaliuotas plienas (keramika), akmens masės danga ir t.t.
Comments are closed