Ką žinome apie orkaites?
Ką žinome apie orkaites?
Kokią išsirinkti?
Planuojate įsigyti naują orkaitę ir nežinote kokią pasirinkti? Šie patarimai Jums padės apsispręsti.
Orkaičių tipai yra du: stacionarios bei įmontuojamos.
Stacionarios (pastatomos ant stalviršio): šio tipo orkaitės skirtos gan nedidelėms virtuvėms, kai dėl vietos stokos tiesiog netelpa jų įmontuoti. Jų kainos gerokai mažesnės, tačiau funkcionaliai jos puikiai sugeba atlikti daugelį tradicinės orkaitės funkcijų. Ar tai atlieka gerai? Čia jau kitas klausimas. Pagrindinis trūkumas: jų talpa yra mažesnė, negu įmontuojamų orkaičių. Na, ir atrodo jos aišku daug prasčiau, nei puikiosios įmontuojamos.
Įmontuojamos orkaitės: populiariausia orkaičių rūšis. Jos ne tik funkcionalios, tačiau ir tampa virtuvės akcentu. Orkaitės gali būti priklausomos, t.y. kai kaitlentės yra valdomos iš orkaitės, bei nepriklausomos. Būtent pastarasis tipas Lietuvoje šiuo metu populiariausias. Pavyzdžiui Vokietijoje parduodama ir tokių, ir tokių beveik vienodai.
Funkcijos:
Seniau orkaitėse būdavo tik kelios standartinės funkcijos (kepimas iš apačios, viršaus ir apačios ir grilis) ir jomis gana paprastai būdavo galima pagaminti daugelį patiekalų.
Šiais laikais orkaitės yra itin išmanios bei funkcionalios. Funkcijų paprasta orkaitė turi keletą, o multifunkcinė 10 ir daugiau. Na, o aukščiausios klasės modeliuose šalia tradicinių funkcijų, yra kepimo asistentai bei nemažai pilnai automatizuotų programų mėsai, žuviai, picai ir t.t.
Dažniausiai naudojamos orkaitės funkcijos:
> Kaitinimas iš apačios – maisto pašildymui, sunkiems šlapiems pyragams.
> Ventiliatorius ir žiedinis kaitinimo elementas – mėsos kepimui, jei norite apskrudusio kepsnio, lyg kepto ant iešmo. Mėsa bus minkšta ir traški. Itin tinka biskvitams, trapiems pyragams, apkepams, vaisių pyragams.
> Ventiliatorius, žiedinis kaitinimo elementas ir kaitinimas iš apačios (jei orkaitė neturi žiedinio kaitinimo elemento, tuomet šį kaitinimo būdą atstoja „Ventiliatorius ir kaitinimas iš apačios“) – kepsnių kepimui, picoms, dideliems pyragams, vaisių pyragams.
> Ventiliatorius, kaitinimas iš viršaus ir iš apačios – šios kombinacijos dėka kelis patiekalus galėsite gaminti vienu metu keliose skardose. Ventiliatoriaus dėka karštis bus tolygiai paskirstytas visos orkaitės viduje ir kiekviena skarda gaus vienodą karščio kiekį.
> Ventiliatorius, kaitinimas iš apačios ir grilis – pusfabrikačiams, gruzdintoms bulvėms, blyneliams su įdaru.
> Ventiliatorius ir grilis – vištienai ir triušienai.
> Ventiliatorius ir garai – daug drėgmės turintiems patiekalams, ypač troškiniams.
> Garai – itin sveikas paruošimo būdas. Rekomenduojama ruošti daržoves, žuvį, bulves, ryžius, makaronus.
> Grilis ir kaitinimas iš viršaus – jei norite traškios plutelės. Puikiai tinka saldžių patiekalų kepimo pabaigai. Taip pat kepti tinka bifšteksams, dešrelėms, šonkauliukams, kiaulienos kepsniams.
> Grilis, ventiliatorius ir kaitinimas iš viršaus – panašus rezultatas, kaip ir kepant su „grilis ir kaitinimas iš viršaus“ funkcija. Tinka picoms, duonai, pyragams, dideliems mėsos gabalams.
> Terminis grilis (grilis ir ventiliatorius su žiediniu kaitinimo elementu) – visiems kepsniams.
> Mikrobangų funkcija – yra orkaičių su įmontuota mikrobangų įranga, gebančia pašildyti maistą – puikus sprendimas labai skubantiems.
Orkaitės valymas
Tai vienas iš svarbiausių aspektų renkantis orkaitę. Orkaitės valymo būdai: katalitinis, pirolizės bei hidrolizės.
> Katalitinis – įkaitinus orkaitę iki maždaug 260-280°C yra suaktyvinama katalitinė sienelių danga. Ji absorbuoja riebalų likučius ir paviršius tampa švarus.
> Hidrolizės – šios sistemos veikimo principas yra labai paprastas. Orkaitės viduje yra talpa, į kuria pripilama vandens. Po to orkaitė įkaitinama, skystis virsta garais, kurie minkština nešvarumus. Kai kurie iš jų nuteka į tam skirtą lėkštę, o likusius nešvarumus teks pašalinti rankiniu būdu su kempine. Gali prireikti ir valymo su valikliu. Pačiose paprasčiausiose orkaitėse tai galima atlikti įpylus vandens į kepimo skardą ir įjungus kaitinimą leisti išgaruoti vandeniui ir suminkštinti nešvarumus.
> Pirolizės – itin populiari sistema, kuriai vartotojai teikia pirmenybę renkantis orkaitę. Ar teko kada valyti prikepusius riebalus? Jei taip, žinote ką tai reiškia. Į pagalbą ateina pirolitinė valymo sistema. Ji įkaitina orkaitę iki labai aukštos temperatūros (maždaug 500 °C). Riebalų sluoksnis ir likusios maisto dalelės tiesiog sudega ir virsta pelenais. Po šio proceso pakanka šepetėliu sušluoti pelenus nuo dugno.
Kaina
Įmontuojamų orkaičių kainos svyruoja nuo 100 € iki 2000 € ir daugiau. Kainos priklauso nuo gamintojo, funkcijų kiekio, sudėtingumo, valdymo lygio, dizaino, modelio naujumo bei kitų šiame straipsnyje aprašytų ir nepaminėtų aspektų. Kiekvienais metais orkaičių gamintojai į prekybą išleidžia naujus, patobulintus modelius su naujomis galimybėmis ir funkcijomis, todėl senesnių modelių orkaitės pinga.
Tačiau prieš renkantis reikia nepamiršti įvertinti, kurios orkaičių funkcijos bus reikalingos, kuriomis tikrai naudositės, o už kurias jūs tik be reikalo permokėsite.
Todėl geriausiai, prieš perkant naują orkaitę, pasitarti su tos srities specialistais, o dar geriau – profesionalais. Tuomet viskas bus GUT!!!
Comments are closed